Sponsor

Vücut Geliştirme için Hangi Vitaminleri Almalıyım ?

 Yönetici
 7 Mart 2013
vitamin ve vucut gelistirme

Vücut Geliştirme için Hangi Vitaminleri Almalıyım ?

Vücut Geliştirmek isteyenlerin alması gereken vitamin gurupları
Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için mutlaka yediklerimize ve içtiklerimize dikkat etmemiz gerekir. Her vitamin gurubundan vücudun ihtiyacı kadar tüketmeliyiz. Vücudun fazla vitamin alması bazen olumsuz durumlar ortaya çıkartabilir. Bu durumda her şeyde olduğu gibi vitamin almada da denge sağlanmalıdır.

Vitaminlerin insan vücuduna katkılarını şu alt başlıklarda inceleyebiliriz.
1-A vitamini karanlığa adaptasyonda ve görme organının sağlıklı bir yapıya kavuşmasında önemli görevler üstlenir. Diş eti ve cilt sağlığında çok etkilidir.
2-D vitamini güçlü bir kemik yapısına sahip olmak için mutlaka tüketilmelidir. D vitamin eksikliğinde kemik deformasyonu görülür.
3-E vitamini antioksidan özelliğine sahiptir. Bu yüzden yıpranan hücrelerin tamirinde ve hücrelerin yaşlanmasını geciktirmede çok etkilidir. Kalp ve damar hastalık risklerini sıfıra indirir.
4-B1 vitamini özellikle kalp ve sinir sistemine çok iyi gelmektedir. Eksikliğinde kişide sindirim sistemi bozuklukları, aşırı hassasiyet durumlarının oluşması ve iştahsızlık gibi sorunlar ortaya çıkabilir.
5-B2 vitamini sağlıklı bir cilt yapısına kavuşmada ve görme organının sağlıklı bir yapıya kavuşmasında önemli görevler üstlenir. Eksikliğinde kişilerin vücut direnci zayıflar, dudak çatlaklıkları oluşur.
6-B5 vitaminleri sinir sistemi, deri ve saç sağlığı için mutlaka tüketilmelidir.
7-B6 vitamin sinir sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Eksikliğinde cilt bozuklukları ve sinirsel bozukluklar görülebilir.
8-B12 vitaminleri kırmızı kan hücrelerinin oluşmasını sağlar. Kemiklerin ilik oluşumu ve sinir sisteminin normalleşmesinde oldukça etkilidir. Eksikliğinde kişide yorgunluk ve kansızlık durumları görülebilir.
9- C vitamini bağışıklık sistemine yardımcı olur. Kemiklerin, dişlerin ve damarların sağlıklı yapıya kavuşmasında önemli görevler üstlenir. Eksikliğinde bireyin vücut direnci düşer ve diş eti kanamaları yaşanır.

Sağlıklı bir yaşam sürmek için mutlaka bu vitaminler vücudun ihtiyacı oranında tüketilmelidir. Bunu sağlamanın en iyi yolu yeterli ve dengeli beslenmekten geçer. Vitaminleri et, yumurta, balık, sebze ve meyvelerden elde edebiliriz.

 KOPYALANIP ÇOĞALTILMASI YASAKTIR HER HAKKI SAKLIDIR !

 1.140 kere okundu.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


2 + = üç